Kochaniezabilamnaszekoty.pl
Książki

Książki

Przekraczając próg dowolnej księgarni, mamy możliwość wyboru spośród szeregu rozlicznych rodzajów pozycji literackich. Możliwości w zakresie doboru książek są na chwilę obecną naprawdę bardzo duże, dlatego też nie powinno nas dziwić, że kiedy stajemy przed opcja zrobienia komuś literackiego prezentu, po prostu problematyczne jest postawienie na jeden, ściśle określony tytuł a nawet na pojedynczy typ dzieła literackiego. Warto zatem na wstępie, nim zajrzymy do księgarni, dowiedzieć się w ogóle z czego dokładnie możemy wybierać. I po to właśnie stworzyliśmy nasz serwis informacyjny. Zacznijmy od tego, że istnieje podział na standardowe rodzaje literackie w tym epikę, lirykę oraz dramat.
Są to trzy podstawowe podziały, jakie wyróżnia się biorąc pod uwagę konstrukcję konkretnego utworu, ale także formę wypowiedzi literackiej. W zakresie epiki należy podkreślić, iż jest w takich książkach obecna narracja, jaka jest to nadrzędna forma wypowiadania się. Do tego dochodzi liryka, jaka obejmuje wierszowane dzieła, które mają na celu dotarcie do duchowej sfery czytelnika. Najczęściej dotyczą one uczuć, ale też emocji, przemyśleń życiowych, doświadczeń i wyzwań oraz pokonywania własnych człowieczych granic. Kolejny rodzaj to dramat, czyli utwory będące scenicznym przedstawieniem. Literatura w takiej postaci opiera się natomiast na dialogu.
Jest to dzieło o specyfice fabularnej, jakie jest czymś szczególnym, bowiem przypomina teatralne widowisko. Jeszcze co innego to natomiast wyszczególnienie określonych rodzajów gatunków literackich. W tym zakresie warto wspomnieć o specyficznych odmianach, jakie wiążą się z dodatkowymi formami wypowiedzi pisanej bezpośrednio w obrębie tych trzech wyżej wspomnianych rodzajów literackich. W tym zakresie mowa o epice czyli opowiadaniu, noweli, przypowieści, pamiętnikach, legendach, epopei, mitach, baśniach. Kolejny typ a więc liryka dzieli się na epigramaty, sonety, elegie, pieśni, ody, hymny, treny. Warto także wspomnieć o podziale na podkategorie a więc konkretne podgatunki występujące w obrębie dramatu. Jest to komedia, farsa, tragifarsa, opera, dramat właściwy. Jeszcze można mówić o podziale gatunków na osobne, odrębne rodzaje w tym powieści, wśród których wyróżnia się na przykład modele sensacyjne, kryminalne, przygodowe i obyczajowe.
Do tego dochodzi podział na heroic fantasy, low fantasy, dark fantasy czyli podział w obrębie książek fantastycznych. Takich klasyfikacji można by wymieniać jeszcze więcej.